Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Donalda Trumpa v USA štve špatná strategie, protože Nicolás Maduro ve Venezuele posiluje

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Lehké odstranění Nicoláse Madura mělo přinést Donaldu Trumpovi další body do prezidentské kampaně tak, jak to vymysleli poradci za účasti vicepresidenta Mike Pence a ministra zahraničí Mikea Pompea.

  • donalda-trumpa-v-usa-stve-spatna-strategie-protoze-nicolas-maduro-ve-venezuele-posiluje

 

První převrat v Venezuele,

jehož součástí bylo sebe vyhlášení Juana Guaidó prezidentem Venezuely, včetně jeho uznání ze strany USA a dalších zemí, se nepovedl. Prezident Nicolás Maduro neodstoupil a domluvená jednotka armády se nepostavila na stranu sebe vyhlášeného presidenta.

Druhý převrat, tentokrát vojenský,

odstartoval na mostě blízko vojenské základny. Sebe vyhlášený president Juana Guaidó s opozičním politikem Leopoldem Lópezem a 25 vojáky v plné zbroji, včetně kulometu. Juana Guaidó veřejně ocenil přivezené vojáky, kteří se dali na jeho stranu a vyzval zbytek, tedy cca 120 000 venezuelských vojáků, aby se k jeho velké jednotce připojili.

Asi to bylo zase špatně domluveno,

ale žádní Venezuelští vojáci se nepřidali a opoziční protesty v ulicích byly potlačeny. Sebe vyhlášený president Juana Guaidó se uklidil do úkrytu a Leopoldo López skončil po Španělském, či na Brazilském velvyslanectví, kam se uchýlilo rovněž asi 20 vojáků. Další ohlášená opoziční demonstrace bez Juana Guaidó, se nekonala. Lidé nepřišli a prezident Nicolás Maduro pouze degradoval cca 55 vojáků, včetně důstojníků.

Generální prokurátor Venezuely

ohlásil vydání 8 zatykačů z důvodu podpory vojenského převratu. Neuvedl jména a nejistota mezi opozičními politiky prudce narostla. Opoziční poslanec Edgar Zambrano, zástupce Juana Guaidó při zatýkání nechtěl vystoupit z auta a tak si ho odvezli i s autem. Je obviněn z velezrady, spiknutí a za pokusu svrhnout zvolenou vládu násilím. On a dalších 7 poslanců bylo zbaveno imunity. Jeden z nich Richard Blanco, se již hlásil jako host na Argentinském velvyslanectví.

Nelze přehlédnout,

havárii vrtulníku na trase San Carlos Cojedes, kde prý zahynulo 7 důstojníků spadajících pod ochranku prezidenta Nikoláse Madura, který měl v uvedeném cíli vystupovat mezi kadety a vojáky. Problém byl asi se zpravodajskými informacemi, protože prezident Nikolás Maduro v tom vrtulníku nebyl, cestoval jinak a vystoupení s kadety a vojáky se s ním konalo. Možná si prezident Nikolás Maduro bude muset pořídit obrněný vlak, jako Kim Čong-un.

Situace ve Venezuele se začala uklidňovat,

ale napětí z dalšího vývoje trvá. Mezinárodní Červený kříž po dohodě s vládou Nikoláse Madura distributuje ve spolupráci s vládou humanitární pomoc, včetně dodávky nouzových zdrojů elektřiny do nemocnic, kde chybí. Horší situace je na Venezuelském velvyslanectví ve Washingtonu, kde je ubytovaným a pověřeným osobám spol. CodePink vládou Venezuely, omezována dodávka vody, potravin a elektřiny ze strany správy USA.

Prezident USA Donald Trump

prý odmítá válečné návrhy vicepresidenta Mike Pence a ministra zahraničí Mikea Pompea s tím, že nyní prosazuje mírové řešení, s ohledem na hlad lidí ve Venezuele. Ostatně těch problémů má administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa už dost, ať se jedná o Irán, Severní Koreu, Afganistán, Irák, Libyi , či Sýrii, atd. Ostatně válka ve Venezuele by nebyla vůbec jednoduchá a mohla by vyvolat pnutí a střety v celé Jižní Americe.

Prezident USA Donald Trump

by se neměl nechat tlačit do války a měl by pochopit, že současné politika USA vůči Venezuele pouze posiluje prezidenta Nikoláse Madura. Není třeba pospíchat. Nejlepším řešením by byla mírová pomoc Venezuele ve formě odvoláním sankcí a různých navrhovaných blokád. Lidé ve Venezuele musí cítit, že USA jsou jejich přítelem. Potom zcela jistě se sami rozhodnou, jaký chtějí režim

a koho chtějí za prezidenta, v příštích prezidentských volbách ve Venezuele.

Autor: Jiří Čumpelík

Zdroj: https://jiricumpelik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=712862

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře