Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vyplatilo se Západu zničení Libye?

Válka v Libyi nebyla ani tak o svržení jednoho diktátora jménem Kaddáfí, ale zejména o strategickou kontrolu ropy a zemního plynu, na němž závisí zejména Francie. Proto byla tato země hlavním aktérem invaze do Libye, k níž se pak přidaly USA. Jak si tedy dnes Libye stojí? Odpověď je celkem jednoduchá: místo zemního plynu a ropy vyváží hlavně terorismus, který předtím v zemi téměř neexistoval. Západ vyzbrojil islámské povstalce, aby Kaddáfího režim svrhli a nyní počítá, zda se zničení státu vyplatilo. A to nemluvíme o teroru proti USA a EU, které skončilo útokem na konzulát v Benghází.

  • vyplatilo-se-zapadu-zniceni-libye

Ekonomika Libye závisela z 80 % na vývozu obou strategických surovin, ropy a zemního plynu. V současné době jsou oba hlavní vývozní termíny v Syrtském zálivu zablokovány bezpečnostními složkami země. Je zajímavé, proč se vlastně terminály zastavily.

Obležení libyjských ropných polí paralyzovalo ropný průmysl země

Bezpečnostní složky dříve skvěle placené Kaddáfího režimem za současného rozpadu státu už měsíce nebraly plat. Tak policisté použili jako prostředek vydírání a stávky to, co měli po ruce. Blokací trvající od 25. července země přišla 1,2 miliardy euro. Další pro spojence neblahá zpráva potvrzuje dramatický pokles produkce, která za Kaddáfího běžela bez problémů na výši 1,6 miliónů barelů denně. Od zničení země poklesla produkce ropy z 1,42 miliónů barelů na 700 tis. v srpnu a dnes na pouhých 333 tisíc barelů. To je naprostý zlomek původní těžby a při trvající občanské válce to nebude lepší.

Zkorumpovaný systém vzešlý z islámské revoluce vedené teroristy a pouštními beduíny už není schopen zajistit základní fungování státu a vývozní infrastruktury. O ropu se totiž vede stejná válka i uvnitř země, nejen mezinárodně. Povstalci okupují terminály a ropu jednoduše vyvážejí ilegálně komukoliv, kdo na místě zaplatí a ropu si hned odveze. Premiér Ali Zeidan pohrozil, že pokud tankery nebudou mít smlouvy s národní společností pro export, mohou být bombardovány libyjskou armádou. Jenže ta už fakticky neexistuje, stejně jako autorita spojenci dosazené loutkové vlády. Západ se zničením Libye chytil do vlastní pasti. A nyní se Rusové, Číňané, Íránci a Assadova vojska postarají, aby se tak nestalo i v Sýrii.

Rusko podporuje proces obnovení Libye

Ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov jednal s ministrem zahraničí a mezinárodní spolupráce Libye Muhammedem Abdel Azizem. Na setkání 10. září posoudili ministři celé spektrum dvoustranných vztahů. Ve středu pozornosti byla přirozeně situace v regionu Blízkého východu a Severní Afriky.

Jednání o spolupráci v obchodně ekonomické, energetické a investiční sféře byly mimořádně plodné. Rozhodnutí, která byla přijata na setkání, v mnohém podpoří tento africký stát, tvrdí Sergej Lavrov:

Loni byly ukazatele obratu zboží mezi našimi zeměmi největší v posledních 12 letech. I když jde o pouhých 250 milionů dolarů, máme společné odhodlání tyto objemy zvyšovat, a to značně. V této souvislosti jsme se domluvili co nejrychleji obnovit práci rusko-libyjské mezivládní komise pro ekonomickou a vědeckotechnickou spolupráci, stimulovat činnost rusko-libyjské obchodní rady, a také projednali jsme celou řadu konkrétních projektů. Konstatovali jsme dobré perspektivy vojensko-technické spolupráce včetně dodávek zbraní a přípravy kádrů pro libyjskou armádu a policii. Projednali jsme také možné projekty, které budou našim libyjským přátelům pomáhat v upevnění pohraniční bezpečnosti.

Experti podotýkají, že Libye se nyní snaží překonat chaos, který následoval po revoluci, a co nejdříve zařídit normální fungování státu. Libyjský ministr poděkoval Rusku za aktivní pomoc.

Myslím si, že je všem jasné, že přechod od revoluce k budování státnosti probíhá v Libyi dost složitě. Stejně jako vystoupilo mezinárodní společenství svého času na straně libyjského lidu, který se rozhodl pro svržení diktátorského režimu, má nyní světová veřejnost poskytovat Libyi pomoc v budování moderních státních institucí, v nastolení demokratických hodnot, zajištění bezpečnosti a nezbytných podmínek pro normalizaci života.

Ministři nemohli také nechat stranou téma chemických zbraní v Sýrii. Abdel Aziz prohlásil, že jako předseda Rady ministrů Ligy arabských států odsuzuje použití chemických zbraní a soudí, že za všechno, co se děje ve státech, nesou odpovědnost jejich úřadující moc. Lavrov podotkl, že Rusko a Libye mají „prakticky stejné přístupy k vypracování cest urovnání problémů regionu Blízkého východu a Severní Afriky". Včera navrhl ruský ministr Sýrii, aby předala chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu. Tento návrh podpořily syrské úřady a členské země EU. Prezident USA Barack Obama označil návrh Sergeje Lavrova za „potenciální průlom".

Zdroj: http://www.vlastnihlavou.cz/vyplatilo-se-zapadu-zniceni-libye/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře