Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vadim Trukhachev: NATO se dostalo v Libyi do slepé uličky

  • Kaddf_Sarkozy2
Události v Libyi jsou stále v centru pozornosti. Ani po několika úderech NATO z posledních dnů, není jasné, zdali má operace NATO proti Muammaru Kaddáfímu požadovaný efekt a jestli jsou prozápadní rebelové stále ještě ti "správní hoši". NATO se rozhodlo prodloužit vojenské akce v Libyi o dalších 90 dnů.
"NATO tak vyslalo jasný vzkaz Kaddáfího režimu. Jsme odhodláni pokračovat v našem úsilí, jímž je ochrana lidí Libye." - Řekl při této příležitosti generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. O tom, zda NATO bude žádat o povolení k další „ochraně" OSN (jak to vyžaduje mezinárodní právo), dánský politik neřekl ani slovo.
Připomeňme, že 31. března NATO převzalo velení vojenské operace v Libyi. Jeho účelem je zastavení zvěrstev Kaddáfího režimu. Neoficiálně se však mluví o tom, že skutečným úmyslem Západu je svrhnout plukovníka. Podle vyjádření oficiální libyjské vlády si poslední dva měsíce bombardování NATO vyžádaly celkem 718 obětí - včetně syna a vnuků Kaddáfího.
Západní média přináší téměř každý den zprávy, že jeden nebo druhý libyjský úředník přeběhl k rebelům. Oficiální delegace Evropské unie již jezdí na oficiální i neoficiální návštěvy do Benghází – samozvaného hlavního města odpůrců plukovníka. Nicméně, nálety na pozice Kaddáfího sil nikam nevedou a otázka kolem pozemní operace NATO není vyřešena.
Ještě jednu kapku jedu do sudu medu NATO nalilo OSN, jejíž odborníci zveřejnili zprávu, ve které se uvádí, že zločinů proti lidskosti během vojenské konfrontace v Libyi se dopouštějí obě strany konfliktu. Do značné míry se jedná o vojska loajální ke Kaddáfímu, nicméně i prozápadní rebelové mají ruce zašpiněné od krvi až po lokty. Odborníci se domnívají, že všechny osoby odpovědné za zvěrstva, musí být potrestány. Současně musí být konkrétní zločiny pojmenovány.
Otázka odpovědnosti za spáchané zločiny se již stala předmětem jednání. Zástupci západních zemí dělají vše pro to, aby Mezinárodní soud v Haagu vydal zatykač na Kaddáfího. Reakce Západu však v tomto smyslu není ojedinělá. Bývalý francouzský ministr zahraničních věcí v Mitterandově vládě, nyní právník Roland Dumas vyjádřil ochotu podpořit tvrzení obětí bombardování NATO proti francouzskému prezidentu Nicolasi Sarkozymu, který byl oficiálně hlavním iniciátorem bombardování Libye.
O nápravu situace se během víkendu pokusil i prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma. Navštívil Tripolis a vedl rozhovory s Kaddáfím, po kterých uvedl: "Plukovník Kaddáfí dal jasně najevo, že není připraven opustit svou zemi, i přes všechny obtíže," V průběhu jeho návštěvy NATO dokonce zastavilo bombardování Tripolisu, avšak ihned po jeho odchodu bombardování obnovilo.
Obecně platí, že situace v této severoafrické zemi, spěje do slepé uličky. Bombardování nepřineslo požadovaný efekt a krev stále teče. Kaddáfí se nechystá odejít a povstalci se nemůžou přiblížit k Tripolisu, i když jsou vládní jednotky neustále napadány letadly NATO ze vzduchu. Ani vládní jednotky nemůžou dobýt zpátky pevnost rebelů Benghází. Plukovník prohlašuje, že je připraven jednat, ale Západ není připraven naslouchat a záměrně komunikuje pouze s povstaleckými vůdci.
V takové situaci se Rusko snažilo převzít diplomatickou iniciativu. 20. května mluvčí ministerstva zahraničí Alexander Lukashevich apeloval na OSN a Africkou unii, aby do Libye vyslaly své vojáky. Naše země má právo iniciovat hlasování o přijetí usnesení o této záležitosti na zasedání Rady bezpečnosti OSN. Nicméně, toto nebylo dosud provedeno. Snad proto, že pro takovému usnesení by určitě nehlasovaly USA, Británie a Francie.
Mezitím, se do role prostředníka snaží dostat se další země, např. i Čína. "Čínský postoj k otázce Libye je velmi jasný. Čína vyzývá všechny zúčastněné strany k ukončení bojů a k zahájení řešení krize politickými prostředky. Respektujeme volbu libyjského lidu a podporujeme veškeré snahy k nalezení politického řešení aktuálních problémů v této zemi,.." - řekla mluvčí ministerstva zahraničí Jiang Yu.
USA a EU opakovaně obvinily nebeskou říši z toho, že chce kontrolovat libyjskou ropu a zemní plyn. Pravdou je, že Kaddáfíi prodával hodně libyjské ropy právě do Číny. A co se stane s těmito dodávkami, bude-li moc v rukách prozápadních rebelů?
Expert na Blízký východ a severní Afriku Institutu pro strategická studia a analýzy Sergey Demidenko, situaci komentuje tak, že: "Situace v Libyi a okolí je teď velmi zmatená a snaha o vstup mírových sil OSN nebo Africké unie by vyvolala řadu otázek? Co nebo kdo bude cílem mírové operace na ochranu civilního obyvatelstva. Pod záminkou ochrany civilistů pod rouškou rezoluce OSN byla zahájena vojenská operace NATO, a jak je vidět nebylo v této věci dosaženo žádného výsledku.
Otázka vyslání mírových sil OSN a AU vyvstala z toho důvodu, že situace se ocitla ve slepé uličce. A ve slepé uličce jsou ale především západní země. Pro ně se svržení Kaddáfího stalo otázkou principu, ale s tímto přístupem Evropané a Američané sami sebe dostávají do rohu. Přes všechny útoky NATO je plukovník stále u moci docela pevně a povstalci ani s pomocí letadel NATO ho nejsou schopni svrhnout.
A cena pro vítěze? Ovládnutí libyjské ropy. To je asi to, o co jde v první řadě.
http://www.pravda.ru/world/restofworld/africa/02-06-2011/1079210-libya-0/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře